Како да се негува зоната околу очите. Дали мажите треба да се грижат за тоа?!

Како да се негува зоната околу очите.  Дали мажите треба да се грижат за тоа?!

  1. Зошто кожата околу очите прва зборува за нашите години

Областа околу очите е особено деликатна и има потреба од посебна грижа, бидејќи кожата таму е многу тенка и чувствителна. Употребата на креми за околу очи го забавува овој процес и како резултат на тоа ќе уживате во затегната и свежа кожа околу очите, без брчки како „нозе на врана“ и темни кругови.

  1. Дали зоната околу очите е грижа само на оние со зрела кожа?

Колку порано обрнуваме внимание на тоа, толку подобро и мора да користиме специјализирана козметика, бидејќи кожата околу контурата на очите се суши повеќе и брчките полесно се појавуваат. Производите од серијалот „Youthful Perfection“ на РЕФАН, кои содржат крем и ноќен серум за лице и околу очите, се наменети за рана нега. Благодарение на активната состојка Early Boost PA, тие ја „будат“ кожата и ги намалуваат темните кругови под очите.Како да се негува зоната околу очите.  Дали мажите треба да се грижат за тоа?!

  1. Грижа за зоната околу очите во зрелост

Како што е погодно за постара возраст, козметолозите препорачуваат РЕФАН крем против стареење за околу очи. Ја хидрира областа околу очите и ја враќа нејзината еластичност. Екстракти од маслина и див костен (ја забрзува циркулацијата), како и природниот бисаболол ги штитат клетките од стареење и ги намалуваат темните кругови.

  1. Што ако задоцнив? Има ли решение?

Добро е што развиените козметички куќи го имаат ова како предизвик и секој пат вложуваат во нови истражувања и ги подобруваат проиводите за оваа намена. Рефан за оваа намена го создаде Face & Eye еликсир Pure Rose Perfection кој е развиена со првиот од ваков вид француски активна состојка со lifting ефект. Beautifeye ™ е инвазивни алтернатива на пластичната хирургија, која покренува горниот капак, ја затегнува околоуочната контура, ги брише темните кругови и подуваност. Видливо изедначи фини брчки и го намалува нивниот волумен до 34% и нивната длабочина до 33%. Како резултат на тоа, вашата кожа повторно е мазна и светла младешка.Како да се негува зоната околу очите.  Дали мажите треба да се грижат за тоа?!

  1. Дали мажите треба да се грижат за зоната околу очите?

И ако мислите дека кожата околу очите е само грижа на жената, РЕФАН не мисли така. Затоа иноваторите на козметичката марка развија специјален крем за околу очи за мажи – Men Perfection. Содржи активна состојка LanacitynTMPF, која во комбинација со вода од роза ја штити кожата од загадената околина и чадот од цигарите, додека ги одржува своите природни системи за детоксикација. Комбинацијата од маслинки и витамин Е ја храни кожата и ја враќа еластичноста во пределот околу очите.

Како да се негува зоната околу очите.  Дали мажите треба да се грижат за тоа?!