Како со Фенг Шуи да ја откриете тајната на среќниот дом

Како со Фенг Шуи да ја откриете тајната на среќниот дом

Слободниот проток на свежа енергија е основниот принцип на фенг шуи, древната кинеска вештина за уредување на животниот простор. Затоа, во својот дом внесете, на пример, свежо цвеќе и овошје на масата, свеж воздух или нови фотографии.

 

Како со Фенг Шуи да ја откриете тајната на среќниот домОдвреме-навреме разместете го мебелот или барем помрднете го за неколку сантиметри. Во спротивно енергијата ќе застои. Исполнете го просторот со звуци на пријатна музика која позитивно ќе влијае на вашето расположение.

Украсете ги ѕидовите со фотографии на кои се гледа како вие и членовите на вашето семејство уживате во среќни и опуштени моменти. И не допуштајте во домот да се таложи ѓубре.

Спална
Ослободете ја спалната соба од вишокот предмети. Во неа поминуваме 8 часа секој ден и тоа е најинтимната просторија во станот.
Затоа со неа започнете го големото чистење на домот. Соберете ја расфрланата облека во шкафот и ослободете се од вишокот предмети под креветот и во шкафовите или барем уредно средете ги во посебни кутии или вреќи.

Како со Фенг Шуи да ја откриете тајната на среќниот домКујна
Кујната секогаш држете ја уредна и чиста. Состојбата во неа многу влијае на здравјето на домашните, особено на црниот дроб, сметаат Кинезите. Црниот дроб е главниот прочистувачки орган. Затоа одржувајте ја кујната чиста и уредна. Редовно фрлајте ја скапаната храна од ладилникот и не дозволувајте во мијалникот да се таложат валканите садови и користете природни средства за чистење.

Како со Фенг Шуи да ја откриете тајната на среќниот домГлавната врата и ходникот се уста на Чи енергијата
Преку главниот влез домот ја прима енергијата и затоа тој во фенг шуи се нарекува уста на Чи енергијата. Многу е важно како изгледа ходникот бидејќи личноста го создава првиот впечаток за нечиј дом врз основа на она што ќе го види кога влегува низ главната врата. Затоа околу влезот не би смееле да стојат канти за ѓубре, стари тегли за цвеќе, а ходникот не го затрпувајте со чевли.

Како со Фенг Шуи да ја откриете тајната на среќниот домИСТОК
Источниот дел на домот се поврзува со успехот, благосотојбата, но и плодноста. Во тој дел поставете “луцкѕ бамбоо” (среќен бамбус).
ЗАПАД 
Тоа е подрачје на љубовта, но и приходите. Така што најдобро е во тој дел од станот да поставете симболи на љубовта како фигурички од вљубена двојка или срца.
СЕВЕР
Север се поврзува со мирот и духовноста. Внесете повеќе светло на таа страна, свеќи, растенија и нека не биде пренатрупан со предмети.
ЈУГ 
Енергијата на југот ви помага да ја придобиете помошта од другите луѓе. Во тој дел можете да поставите високи растенија за поактивен социјален живот.

.


Како со Фенг Шуи да ја откриете тајната на среќниот дом

Не пропуштај

Придружи се на нашата заедницата од над 8000 пријатели


Путер крем за тело Cotton Blossom & Honey 200ml

447 ден

⭐⭐⭐⭐⭐

Путер крем за тело Cotton Blossom & Honey 200ml

Дава целосна удобност на кожата. Комбинацијата на активни состојки го враќа балансот на водата, хидрира и ја прави кожата мека и еластична.

Со мед-сладок мирис на расцветани пролетни цвеќиња, создавајќи чувство на хармонија и радост.

Употреба: Нанесете на добро исчистена кожа и масирајте додека не се апсорбира целосно.

200 мл

Повеќе

Пилинг сапун-сунѓер Provence Lavender

95 ден

⭐⭐⭐⭐⭐

Сапун со релаксирачка арома на лаванда за ароматско и нежно почистување на вашата  кожа. Содржи етерично масло од лаванда  со смирувачко и закрепнувачко дејство. Погоден за секаков тип на кожа.
75 gr

Повеќе

Парфем Refan Limited Blend 55 ml – MYSTIC TONKA инспириран од Mystery Tobacco-C.Herrera

900 ден

⭐⭐⭐⭐⭐
Мистериозен и мистичен, овој мирис вреди да се поседува. Зачинетите ноти и цитрус на почетокот, збогатени со ароматичен тутун, пачули, ветивер и слатките тонка зрна, го заокружуваат мирисот и му даваат густина и длабочина. Мирис кој ве исполнува со чувство на софистицираност и финеси.
Парфем од категорија на парфеми: ориентален, дрвенест, тутун
Врвот: ѓумбир, пелин, османтус, цитрус
Срце: тутун, ветивер, пачули
Основа: тонка, бензоин, гвајак
55 ml

 

Повеќе

Парфем Refan Limited Blend 55 ml – CYPRESS OF ITALY инспириран од Italian Cypress-T.Ford

900 ден

⭐⭐⭐⭐⭐
Исклучителна комбинација на ароми, почнувајќи од пенливи цитруси, модифицирани со зачинети акорди, проследени со длабок, топол и густ мирис на дрво од чемпрес.
Категорија: дрвенест, ароматичен
Врвни ноти: бергамот, лимон, нане
Срцеви ноти: босилек, дрвени ноти
Базични ноти: чемпрес

55 ml

Повеќе

Пилинг сапун-сунѓер Pink Grapefruit

95 ден

⭐⭐⭐⭐⭐

Свеж цитрусен сапун со мирис на розов грејпфрут кој ја тонизира и ја чисти вашата кожа. Комбинацијата на сунѓер и сапун во едно, го осигурува вашето удобство и задоволство во бањата. Погоден за секој тип на кожа.
75 gr

Повеќе

Ноќен крем за лице полжав и роза 50ml

677 ден

⭐⭐⭐⭐⭐

Ја обновува и активира кожата во текот на ноќта.

Комбинацијата од органска вода од Rosa Damascena и екстракт од полжави ја обновува кожата во длабочина и ја регенерира нејзината еластичност.

Содржи бизаболол кој делува  анти-инфламаторно  и смирувачки.

Повеќе

Хидратантна маска за лице 75ml

217 ден

⭐⭐⭐⭐⭐

Маска за лице

Хидратантна маска за лице

Ја чисти и отстранува нечистотијата, оставајќи чувство на кадифена мекост.
Калта од Мртво Море нежно ја ексфолира кожата на лицето и ги отстранува мртвите клетки, длабински ги чисти порите и го апсорбира вишокот на себум.
Во комбинација со никотинамидот ги нормализира функциите на сувата кожа и помага за подобра хидратација.

75 мл

SKU: 6470-1 Категории: ,
Повеќе

Рачно изработен глицерински сапун на килограм Pink Grapefruit

84 ден

⭐⭐⭐⭐⭐

Pink Grapefruit

Рачно изработен глицерински сапун на килограм

Ги дарува духот и телото со неверојатното доживување  за свежин а и чистота
Цената е за 100g од производот
Повеќе

Сапун Queen Rose 120гр

120 ден

⭐⭐⭐⭐⭐

Сапун Queen Rose 120гр

97% природни состоки

Нежен сапун за чувствителна кожа со мека кремаста пена

Збогатено со следниве состојки:

– Розов конкрет – комбинира антиинфламаторни, регенерирачки и лековити својства. Ја омекнува и измазнува кожата. Добиено со екстракција на свежо розово цвеќе. Тестен производ кој исто така содржи есенцијално масло. Се состои од над 166 компоненти.

– Розова вода – има антиинфламаторно, освежувачко и тонично дејство. Ја подобрува циркулацијата на крвта и одржува рамнотежа на водата во метаболизмот на кожата. Добиено со дестилација на розова боја, одделено од есенцијално масло.

– Екстракт од сладок корен – има антиинфламаторно и антисептичко својство. Дополнително ја хидрира кожата и го регулира метаболизмот на вода-сол.

Сапунот има природен мирис на роза, кој го разгалува сетилото за мирис и влијае на сите сетила, со што носи релаксација и го подобрува расположението.

120gr.

Повеќе

Парфем Refan Limited Blend 55 ml – WOOD AND SPICES инспириран од Ombre Nomade-L.Vuiton

900 ден

⭐⭐⭐⭐⭐
Нагласена дрвесна арома, отелотворувајќи го богатиот и густ мирис на агарово дрво со карактеристичните чадени, смолести и балсамични ноти, израснати и модифицирани со малина, шафран, роза и здравец.
Ориентален, дрвен
Врвни ноти: агар, ноти на чад, дрво од бреза, малина
Срцеви ноти: шафран, роза, здравец
Основа: темјан, килибар, балсамични ноти

55 ml

Повеќе

КОМПЛЕТ Provence Lavender

431 ден

⭐⭐⭐⭐⭐

Provence Lavender

КОМПЛЕТ

Сет PROVENCE LAVENDER
со природно масло од лаванда и јогурт

Комплетот ги содржи следниве производи:

1. Крем за лице 50 ml
Навлажнувачки крем за лице со релаксирачки ефект. Комбинацијата на природно масло од лаванда и концентрат од јогурт ја смирува кожата на лицето, ја навлажнува и регенерира. БЕЗ ПАРАБЕНИ

2. Крем за раце 75 ml
Навлажнувачки крем за раце со релаксирачки ефект. Комбинацијата на природно масло од лаванда и концентрат од јогурт ја смирува кожата на рацете, ја навлажнува и регенерира. БЕЗ ПАРАБЕНИ

3. Гел за стапала 75 ml
Освежителен и релаксирачки гел за стапала, погоден за тешки и уморни нозе. Комбинацијата на природно масло од лаванда и концентрат од јогурт смирува, хидрира и регенерира. Алантоин ја омекнува кожата на нозете и го намалува воспалението. БЕЗ ПАРАБЕНИ

4. Рачно изработен сапун со глицерински 85 гр

Повеќе

Шампон и туш-гел Juicy Strawberry 250 ml

100 ден

⭐⭐⭐⭐⭐

Шампон и туш-гел

Juicy Strawberry

 

Шампон и туш-гел со пријатен мирис на овошје. Содржи глицерин за долготрајно хидратирање на косата и кожата. Благодарение на свежата арома на овошје туширањето со овој  шампон е вистинско задоволство.

ПОГОДЕН И ЗА ДЕЦА НАД 3-ГОДИШНА ВОЗРАСТ.

250 ml

Повеќе

Крем за тело Sea waves 200ml

396 ден

⭐⭐⭐⭐⭐

SEA WAVES

Крем за тело

Нега за тело со екстракт од кафени морски алги, богати со минерали, микроелементи и витамини.

Ја хидрира и измазнува кожата, гo смирува црвенилото по кожата, го обновува  нејзиниот младешки изглед.

250 мл
БЕЗ ПАРАБЕНИ

Повеќе

Дневен крем за лице Гарденија и роза

527 ден

⭐⭐⭐⭐⭐

Активна нега на кожата во текот на денот. Високата содржина на матични клетки од гарденија и природно розово масло ја регенерираат свенатата и опуштена кожа на лицето, ја засилуваат синтезата на колаген и ги успоруваат процесите на стареење. Витамини А и Е се грижат за сјајноста на кожата и ја помагаат борбата со брчките.

50 ml

Повеќе

Шеќерен ексфолијант за тело Sea waves 240gr

296 ден

⭐⭐⭐⭐⭐

SEA WAVES

Шеќерен ексфолиант за тело

Дарува со свежиот мирис на море, збогатен со екстракт од кафени морски алги – извор на минерали, микроелементи и витамини.

Комбинацијата од природни растителни масла и шеќерни кристали ja прават кожата чиста, мазна и свилесто мека.

240 г

БЕЗ ПАРАБЕНИ

Повеќе

Серум за лице Hyaluronic acid 50ml

427 ден

⭐⭐⭐⭐⭐

Hyaluronic acid

Серум за лице

Лесна гел текстура со висока содржина на хијалуронска киселина и екстракт од алое вера. Комбинацијата на двете активни состојки помага да се одржи водниот баланс и спречува формирање на фини линии и брчки. Серумот лесно се апсорбира од кожата, оставајќи ја удобна, еластична и мека.
Употреба: Нанесете со нежни движења и тапкање на лицето по неговото чистење и сушење, пред да ставите дневен или ноќен крем. Може да се користи и одделно.

50 ml

Повеќе